środa, 12 maja 2021

Czy Hyper-V jest lepszy od VMware?

Często słyszymy pytanie: czy Hyper-V jest lepszy od VMware? To dobre pytanie, na które ten artykuł nie jest w stanie odpowiedzieć w szczegółach, jednak przyjrzymy się kilku wspólnym aspektom tych dwóch platform wirtualizacyjnych i porównamy je ze sobą.
Wspaniałą rzeczą w Hyper-V jest to, że jest dostarczany z Windows Server, a nawet Windows 10 Professional; dlatego, jeśli chcesz go wypróbować, wszystko co musisz zrobić, to włączyć rolę Hyper-V w swojej instalacji Windows. W przeciwieństwie do VMware, nie ma potrzeby używania dedykowanego serwera tylko po to, aby służyć jako host VMware; jeśli jednak wolisz tego rodzaju konfigurację, Hyper-V jest również dostępny jako darmowy system operacyjny, przeznaczony dla samodzielnych, małych hostów hiperwizora.
Hyper-V oferuje lepszą integrację z systemem Windows. Doskonale współpracuje z gościnnymi systemami operacyjnymi Windows, a system Windows jest już wyposażony w sterowniki potrzebne do wirtualizacji wewnątrz serwerów Hyper-V. VMware, z drugiej strony, jest zawsze w tyle, jeśli chodzi o najnowsze wersje Windows, więc być może będziesz musiał trochę poczekać, zanim zaktualizują swoje narzędzia integracyjne.
Większość ludzi uważa, że Hyper-V jest zdecydowanie łatwiejszy w użyciu niż VMware. Jednym z powodów jest to, że interfejs użytkownika i system operacyjny działa w sposób, do którego są przyzwyczajeni i nie wymaga wiersza poleceń lub koncepcji ze świata UNIX. Ponieważ Hyper-V integruje się z systemem Windows, znacznie łatwiej jest również przenosić pliki maszyn wirtualnych pomiędzy hostem a innymi komputerami.
Hyper-V ma również poważne wady. Linux i inne niezbyt popularne systemy operacyjne nie są tak dobrze wspierane, a niektórzy spekulują, że jest to zrobione celowo. Jeśli potrzebujesz bardzo dobrego wsparcia dla Linuksa i UNIX-a, najlepiej użyć VMware, bez dwóch zdań.
Nawet produkt VMware dla komputerów PC, VMware Workstation, radzi sobie znacznie lepiej niż Hyper-V z mało znanymi systemami operacyjnymi, ale jest jeszcze jedna istotna korzyść dla użytkowników komputerów PC z używania VMware: grafika i wydajność na komputerach PC jest generalnie lepsza. Jeśli używasz gier lub grafiki 3D wewnątrz VM, sensowne byłoby porównanie wydajności na VMware przed podjęciem decyzji.
Kolejna wada Hyper-V nie jest również zaskakująca: starsze systemy operacyjne Windows nie są dobrze obsługiwane w nowszych wersjach Hyper-V. W końcu Microsoft chce sprzedawać systemy operacyjne, podczas gdy VMware nie, więc istnieje tu wyraźny konflikt interesów, który jest bardzo oczywisty. Jeśli potrzebujesz uruchomić bardzo stare wersje Windows, możesz polegać na VMware i na tym, że będą one wspierać tę funkcjonalność przez wiele lat dłużej niż Microsoft.
Wreszcie, gdy przyjrzymy się wdrożeniom na dużą skalę, okaże się, że technologia, którą wykorzystuje VMware, jest prawdopodobnie wciąż daleko przed Hyper-V. Podczas gdy Microsoft szybko pracuje nad nadrobieniem zaległości, klienci korporacyjni najprawdopodobniej pozostaną przy VMware, biorąc pod uwagę ich sprawdzone osiągnięcia w zakresie wirtualnych centrów danych na dużą skalę.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na Hyper-V czy VMware, na pewno warto pomyśleć o tym, w jaki sposób tworzone będą kopie zapasowe maszyn wirtualnych. Ale jak dokładnie będzie tworzona kopia zapasowa hosta maszyny wirtualnej? Być może warto przyjrzeć się BackupChain. BackupChain to rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych typu "wszystko w jednym", oferujące tworzenie kopii zapasowych Hyper-V, VMware, a także tworzenie kopii zapasowych dysku hosta. Wystarczy zainstalować BackupChain na każdym hoście, aby po szybkiej i łatwej, dwuminutowej konfiguracji utworzyć kopię zapasową maszyn wirtualnych i zapewnić im ochronę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz