poniedziałek, 26 grudnia 2022

Hyper-V Backup and Replication: Co jest najlepsze?

Tworzenie kopii zapasowych Hyper-V i replikacja Hyper-V to ważne strategie ochrony Hyper-V. Istnieją jednak pewne krytyczne różnice między nimi, które należy zrozumieć, aby skonfigurować skuteczną strategię tworzenia kopii zapasowych Hyper-V. Obie metody zapewniają pewną formę duplikacji maszyn wirtualnych, ale cel każdej strategii jest zupełnie inny.

Czy Hyper-V Replication to to samo co Hyper-V Backup?

Replikacja Hyper-V jest zasadniczo aktem wykonywania kopii maszyny wirtualnej z jednego serwera na drugi. Replikacja przenosi wszystko z fizycznego hosta A do B. Jeśli używasz Hyper-V Replica, proces ten będzie zachodził na poziomie sektora co 15 minut. Brzmi to jak świetny pomysł, ale tego typu "backup" ma swoje wady, a mianowicie nie jest to prawdziwy backup. Ten rodzaj kopii maszyny wirtualnej, a zwłaszcza Hyper-V Replica, nie jest kopią zapasową Hyper-V zgodną z awarią lub aplikacją. Hyper-V Backup to znacznie bardziej zaawansowany mechanizm tworzenia kopii zapasowych, ale wymaga też więcej pracy.

Czy Hyper-V Backup jest lepszy niż Hyper-V Replica?

Hyper-V Backup to proces, w którym host specjalnie mówi maszynie wirtualnej, aby przygotowała się do wykonania kopii zapasowej na żywo. Polega to na przekazaniu sygnału wewnątrz maszyny wirtualnej do jej usług świadomych VSS, takich jak SQL Server, sam system operacyjny Windows, Exchange Server itp. tak, aby wszystkie usługi, które muszą się przygotować, miały szansę to zrobić. Aby wszystkie usługi, które muszą się przygotować, mogły to zrobić, usługi te usuwają wszystkie oczekujące bloki zapisu, dzięki czemu ich struktury danych na dysku są w stanie gwarantowanej spójności. Gdy wszystkie usługi są gotowe i zadowolone, sygnał jest przekazywany z powrotem i można rozpocząć tworzenie kopii zapasowej na poziomie hosta.
Jak widać, tworzenie kopii zapasowej Hyper-V wymaga sporego narzutu. To nie to samo, co Hyper-V Replica, która po prostu przenosi bloki z punktu A do punktu B, i to nawet nie zawsze we właściwej kolejności, bez powiadamiania usług wewnątrz maszyny wirtualnej. Jeśli połączenie z repliką zostanie przerwane, wynik jest zwykle katastrofalny. Nie można też po prostu wziąć repliki i włączyć jej tak po prostu. Nie ma gwarancji, że replika jest aktualna w losowych punktach czasu.
Hyper-V Backup jest zatem znacznie lepszy od Hyper-V Replica. Jest to kopia maszyny wirtualnej wykonana w bardzo konkretnym momencie. Jest to kopia spójna pod względem awarii i aplikacji, więc gwarantuje, że będzie w dobrym stanie, gdy zostanie użyta. Po zakończeniu backupu wiadomo, co się ma. Uruchomienie kopii zapasowej Hyper-V wiąże się jednak z kosztami ogólnymi.
Hyper-V Replica to sprytny mechanizm, który można wykorzystać do kopiowania maszyn wirtualnych przez bardzo wolne połączenia do innej lokalizacji. To działa, ale ma kilka wad, z których trzeba zdawać sobie sprawę. Jest to proces, który zazwyczaj nie jest dobrze monitorowany. Często przestaje działać bez zauważenia przez administratorów IT. Dopiero gdy replika jest potrzebna, administratorzy IT zdają sobie sprawę, że replikacja po cichu przestała działać miesiące wcześniej, pozostawiając ich bez kopii zapasowej, z której mogliby ją odtworzyć.

 Czy kopia zapasowa Hyper-V może być użyta jako replikacja?

Tak, ale nie w bardzo krótkich odstępach czasu. Za pomocą BackupChain można wykorzystać mechanizm Hyper-V Backup do wytworzenia kopii 1:1 maszyny wirtualnej i umieszczenia jej na osobnym hoście lub wielu hostach. Zalet jest wiele: BackupChain oferuje bardzo dobre monitorowanie i rejestrowanie błędów. Jeśli coś pójdzie nie tak, zostaniesz o tym powiadomiony i możesz natychmiast dostrzec źródło błędu w logach. Posiadanie kopii maszyny wirtualnej klasy Hyper-V Backup jest zawsze preferowane, co zostało opisane bardziej szczegółowo w poprzednim punkcie, więc jakość replikacji jest znacznie lepsza, jeśli pochodzi z kopii zapasowej Hyper-V.
Ponadto, backup Hyper-V oferuje jeszcze jedną krytyczną zaletę: Możliwość cofnięcia się w czasie i przywrócenia znacznie starszych wersji maszyny wirtualnej. Dlatego dla kompletnej strategii backupu Hyper-V nie wystarczy użyć replikacji. Replikacja chroni jedynie przed nagłymi awariami sprzętowymi głównego hosta. Wszystko poza nią musi być chronione za pomocą odpowiednich strategii backupu Hyper-V.
Do wdrożenia backupu Hyper-V i replikacji zalecamy użycie BackupChain.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz