czwartek, 16 kwietnia 2020

Lista skutecznych strategii tworzenia kopii zapasowych Hyper-V

Wspólne strategie tworzenia kopii zapasowych Hyper-V

Tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych Hyper-V może być proste, jednak w zależności od konfiguracji, sprawy mogą być również skomplikowane.

Istnieje kilka typowych scenariuszy odzyskiwania danych po awarii dla Hyper-V:

    Utwórz kopię zapasową maszyn wirtualnych i zachowaj historię kopii zapasowych. Na przykład kopia zapasowa jest tworzona co noc i przechowywana przez ostatnie 7 dni.
    Kopie zapasowe na żywo i offline (kopie zapasowe na gorąco lub na zimno) znane jako kopie zapasowe bez użycia agentów
    Zapisane kopie zapasowe stanu (zamrożenie kopii zapasowych)
    Kopie zapasowe wykonane wewnątrz maszyny wirtualnej (kopia zapasowa agenta)
    Replikacja Hyper-V VM na żywo

 
Kopie zapasowe odebrane od gospodarza
Kopie zapasowe Hyper-V na żywo

Tworzenie kopii zapasowych na żywo jest tym, czego chce większość użytkowników. Kopie zapasowe na żywo są dostarczane przez Hyper-V i VSS, Volume Shadow Service systemu Microsoft Windows XP i nowsze.

Starsze systemy operacyjne nie dostarczają VSS i dlatego są niekompatybilne z narzędziami do wykonywania kopii zapasowych na żywo.

Aby tworzenie kopii zapasowych na żywo działało prawidłowo, należy posiadać następujące narzędzia:

    System operacyjny hosta obsługujący VSS i VSS działają prawidłowo. (Windows Server 2008 i nowsze)
    System operacyjny dla gości zdolnych do obsługi VSS. Maszyny wirtualne muszą mieć zainstalowany system operacyjny Windows XP lub Server 2003 i nowszy. Niektóre warianty Linuksa mogą być obsługiwane w zależności od wersji systemu operacyjnego hosta.
    W każdej maszynie wirtualnej muszą być zainstalowane najnowsze usługi integracyjne Hyper-V.
    Musisz używać systemów plików NTFS
    Musisz mieć wystarczającą ilość pamięci RAM i miejsca na dysku (minimum 10 GB miejsca na dysku i 1 GB pamięci RAM)
    Musisz mieć wystarczająco duży obszar składowania VSS. Użyj VSSUIRUN.EXE lub vssadmin, aby ustawić nieograniczone lub wysokie limity powyżej 10 GB w celu uniknięcia problemów.

Aplikacja do tworzenia kopii zapasowej inicjuje proces i obejmuje systemy Windows, Hyper-V i VSS. Sygnał kopii zapasowej jest również wpychany do maszyny wirtualnej. Następnie uruchamiany jest VSS maszyny wirtualnej i powiadamiane są wszystkie usługi wewnątrz maszyny wirtualnej, które mogą być zdolne do obsługi zgłoszeń VSS. Następnie kopia zapasowa zostaje przejęta przez praktycznie zamrożoną, spójną z aplikacją i stanem awaryjnym maszyny wirtualnej, podczas gdy maszyna wirtualna pracuje bez przerwy.

 
Kopie zapasowe VM w trybie offline

Kopie zapasowe maszyn wirtualnych w trybie offline są świetne, gdy nie masz usług lub systemów operacyjnych obsługujących VSS. Ale także dlatego, że kopie zapasowe w trybie offline są czasami "lepsze". Wszystkie usługi są wymagane do zamknięcia, w tym system operacyjny maszyny wirtualnej. Kopia zapasowa jest następnie wykonywana i maszyna wirtualna uruchamia się ponownie. Zapewnia to możliwość uruchamiania maszyny wirtualnej w regularnych odstępach czasu, jednak w wielu ustawieniach wymagany czas przestoju może stanowić problem.

Ponowne uruchamianie maszyn wirtualnych jest dobre, ponieważ oczyszcza system Windows i inne obszary czasowe w systemie i zapewnia możliwość faktycznego uruchomienia maszyny. Czasami dyski VHD mogą ulec uszkodzeniu lub awaria wirusa lub oprogramowania może spowodować problemy z procedurą uruchamiania systemu. Jeżeli kopie zapasowe są zawsze wykonywane na żywo i maszyna wirtualna nigdy nie zostanie uruchomiona ponownie, błędy nigdy nie pojawią się i nie zostaną zauważone.

Ponadto, wiele razy administrator nie wie, czy na serwerze wirtualnym działają usługi niezgodne z VSS.

Przykłady obejmują:

    Microsoft Access
    MySQL
    Własne bazy danych i systemy płaskich baz danych

 
Zachowane kopie zapasowe państwa

Zapisany stan jest tym, co Microsoft wymyślił, aby być w stanie podjąć nieco przydatne kopie zapasowe z (zazwyczaj) minimalną utratą danych z systemów operacyjnych niezgodnych z VSS, te obejmują:

    Większość wariantów Linuksa na serwerach hostów Windows Server 2008 / R2 i 2012
    Windows Server 2000 i starszy
    Nowoczesne wersje systemu Windows ze starymi lub nieistniejącymi usługami integracyjnymi Hyper-V

Jeśli maszyna wirtualna nie posiada aktualnej instalacji Hyper-V Integration Service, zostanie wykonana kopia zapasowa w trybie stanu zapisanego.

Kopie zapasowe stanu zapisanego mogą być również wykonywane (decyzja należy do Hyper-V Management, a nie do aplikacji tworzącej kopię zapasową), jeżeli:

    Nie ma wystarczającej ilości zasobów (RAM, jak w przypadku silnie rozdrobnionej pamięci RAM)
    System operacyjny maszyny wirtualnej jest w trakcie uruchamiania lub zamykania systemu

 
Replikacja Hyper-V VM na żywo

Można replikować maszyny wirtualne z jednego serwera na drugi i zachować X-tys. minionych wersji, korzystając z kopii zapasowych. Zamiast kompresować i deduplikować dyski wirtualne, można je skopiować, gdy VSS wprowadzi je w stan awaryjny i zgodny z aplikacją. Na serwerze odzyskiwania można je uruchomić w każdej chwili, gdy są potrzebne, ponieważ dyski wirtualne są w ich natywnym formacie i gotowe do uruchomienia.

 
Kopie zapasowe wykonywane wewnątrz maszyny wirtualnej (Agent Backup)

Niektóre scenariusze wymagają wykonania kopii zapasowych wewnątrz maszyny wirtualnej:

    Używasz systemu operacyjnego niezgodnego z VSS, który nie może być skopiowany na żywo z hosta, takiego jak Linux lub Windows Server 2000.
    Używasz bezpośrednio podłączonej pamięci masowej wewnątrz maszyny wirtualnej, np. iSCSI lub zamontowanej partycji, która jest fizycznie podłączona do hosta.

 
Kolejne rozwiązanie pozwalające na wdrożenie obu strategii

Granular Backup for Hyper-V to innowacyjna funkcja, która umożliwia administratorom IT dostęp do plików wewnątrz maszyn wirtualnych z hosta. Kopie zapasowe na żywo folderów maszyn wirtualnych można wykonywać bez instalowania oprogramowania wewnątrz maszyn wirtualnych, jeżeli dyski wirtualne maszyny są dostępne z hosta. Zobacz to rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych dla aplikacji Hyper-V i VMware.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz