czwartek, 12 marca 2020

Jak sklonować dysk twardy bez ponownego uruchamiania

Najbardziej trywialnym sposobem wykonania kopii zapasowej jest klonowania dysku twardego systemu Windows. Ale wszystkie pakiety oprogramowania próbowałem wymagają ponownego uruchomienia systemu Windows i dopiero wtedy rozpoczyna się proces klonowania, podczas gdy system jest w zasadzie bezużyteczny.

Na Windows Server to oczywiście nie jest dobre. Chcemy oprogramowania do kopiowania dysków, które może sklonować dysk bez ponownego uruchamiania, a dobrą wiadomością jest to, że jest to możliwe.

Problem z kopiowaniem dysków i klonowaniem dysków polega na tym, że systemy operacyjne wymagają unikatowych identyfikatorów dla każdego dysku. Identyfikatory te są używane w całej do identyfikacji dysku. Teraz, jeśli wstawisz klon, oczywiście mamy problem! Użyłem Acronis skopiować dysk GPT podczas migracji na nowy dysk twardy, i skończyło się na unbootable ewentualnie uszkodzony dysk. Dane były tam, ale coś nie wyszło dla procesu rozruchu.

Inne podejście zostało zaimplementowane przez BackupChain, który ma teraz wbudowany składnik oprogramowania do kopiowania dysków. Przygotowuje dysk po klonowaniu i kopiowaniu w taki sposób, aby system Windows był szczęśliwy. Wszystkie sklonowane dyski i litery napędów stają się natychmiast dostępne. Oczywiście każdy sklonowany wolumin otrzyma nową literę dysku. Na przykład klon C: może być D: i tak dalej. Co ważne jest po ponownym uruchomieniu i wrócić do BIOS-u, aby uruchomić z klonu, musi uruchomić bez zarzutu i bez mylące, który dysk do rozruchu z. I to wydaje się działać całkiem dobrze z BackupChain. Możesz również wykonać kopię zapasową FTP i wykonać kopię zapasową Hyper-V na serwerach sieciowych za pomocą tego samego narzędzia.

Zalety kopiowania dysków bez ponownego uruchamiania

Więc teraz, co możemy z tym zrobić? Oczywiście nie konieczności ponownego uruchamiania jest wielki. Przede wszystkim może być zautomatyzowany. Wystarczy utworzyć zadanie klonowania dysku w BackupChain i pozwolić mu działać zgodnie z harmonogramem. Teraz będziesz miał klon dysku gotowy do pracy, gdy jej potrzebujesz, bez żadnej pracy ręcznej. Niektórzy ludzie używają obudów USB, niektórzy mają urządzenie do podłączenia dysku twardego bezpośrednio do obudowy serwera. To wszystko działa i jest niezawodny i wygodny. I chroni przed jednym z najgorszych scenariuszy: całkowita awaria dysku systemu Windows. Konieczności ponownego uruchomienia w celu sklonowania dysku twardego jest teraz do przeszłości!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz